Вхід до особистого кабінету
I півріччя 2020

Огляд ринку СПК України

Аналіз ринку за даний період розкриває такі актуальні питання: стан справ у галузі, розвиток та збут продукції, партнерські відносини та очікування ринку на І півріччя 2020 року. Огляд складено на основі опитування керівників провідних виробничих підприємств СПК в Україні.

Вступ

Перший квартал 2020 року для учасників ринку СПК України проходив у стандартному режимі. Однак у другому кварталі в роботу були внесені значні коригування через форс-мажорні обставини — появу вірусу COVID-19. Тому у власників бізнесу, незалежно від масштабів і напрямків його діяльності, виникла потреба оперативно приймати рішення для адаптації роботи під нову реальність. Деякі випадки вимагали докорінної зміни методів роботи з використанням нових інструментів. Вимушене введення карантинних заходів завдало серйозного удару по галузі світлопрозорих конструкцій. Але песимістичні прогнози, як, власне, й оптимістичні, не справдилися. Це підтверджують результати опитування, проведеного компанією AXOR INDUSTRY серед керівників і топ-менеджерів великих і середніх компаній, що спеціалізуються на виготовленні СПК в Україні. Галузь, безумовно, змінилася. Але не в усьому й не так, як здавалося на початку введених карантинних обмежень. Детальніше про це читайте далі в короткому огляді ринку СПК України за 1-ше півріччя 2020 року.

Стан справ у галузі

На фоні ситуації, що склалася, більше половини опитаних компаній (58%) висловили думку про те, що обсяг ринку за перше півріччя 2020 року зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року. Але при цьому 20% респондентів сказали про те, що обсяг ринку виріс.

Складнощі, які спричинило введення карантину в Україні, позначилися і на пріоритетних стратегіях ведення бізнесу. Якщо протягом 2019 року 29% учасників опитування дотримувалися стратегії розвитку, то у першому півріччі 2020 року її, як пріоритетну, обрали для себе вже 62% респондентів. А ось розвитком дилерської мережі займалися лише 15% респондентів проти 47% за підсумками 2019 року. Також істотно зросла кількість компаній, які дотримувалися стратегії зменшення витрат. За звітний період їх виявилось 38% від загальної кількості компаній, що взяли участь в опитуванні — проти 25% за результатами підсумкового опитування за 2019 рік.

При цьому учасники опитування сказали про істотну зміну частки скління об'єктів нового будівництва в загальному обсязі ринку. Якщо за підсумками 2019-го року про цю частку до 20% казали 58% учасників опитування, то за підсумками перших 6-ти місяців 2020 року про частку до 20% заявили 46% респондентів. До того ж, 15% опитаних компаній сказали, що дана частка перевищувала 40%.

Як Ви оцінюєте обсяг ринку СПК в 1-му півріччі 2020 року щодо 1-го півріччя 2019 року

1.jpg

На Вашу думку, якою була частка скління нового будівництва в 1-му півріччі 2020 року в розрізі загального обсягу ринку

3.jpg

Що найбільш повно відображає діяльність Вашої компанії в 1-му півріччі 2020 року

2.jpg

Продукція

Прямо вплинули на ринок СПК і відчутні зміни в попиті на кінцеві вироби. В 2019 році переважання преміум-сегмента в загальному обсязі продажів спостерігалося лише у 6% респондентів. Але за перше півріччя 2020 року про це доповіли вже 17% опитаних компаній. Переважання виробів зі стандарт- і економ-сегмента спостерігалося у 75% і 8% респондентів відповідно. Для порівняння, в 2019 році їх частки становили: стандарт-сегмент - 68%, економ-сегмент - 26%.

На тлі зростання числа компаній з переважанням в загальному обсязі продажів виробів преміум-сегмента, попит на відповідну фурнітуру, в тому числі — на лінійку з прихованою петльовою групою, досить низький. Головна причина цього — в більш високій ціні даної фурнітури. Також важливу роль відіграє слабка обізнаність менеджерів про переваги фурнітури для СПК із прихованою петльовою групою і, як наслідок — неможливість донести ці переваги до кінцевого споживача.

Продукція якого цінового сегмента переважала в Вашому обсязі продажів в 1-му півріччі 2020 року

4-crop.jpg

На Вашу думку, які фактори найбільше впливають на достатньо малий попит конструкцій з прихованими петлями

9.jpg


Яку частку в Ваших обсягах склали продажі глухих вікон у 1-му півріччі 2020 року

5.jpg

Яку частку в Ваших обсягах продажів в 1-му півріччі 2020 року склали енергозберігаючі вікна

6.jpg
З огляду на зміни в попиті, окремої уваги заслуговують частки встановлень «глухих» СПК. Більше половини учасників опитування (69%) сказали про те, що їх частка в загальному обсязі продажів не перевищувала й 15%. 46% опитаних компаній сказали, що частка глухих вікон не перевищувала 10%. І лише у 15% респондентів цей показник перевищував позначку в 20%.

Окремо хочеться звернути увагу на зміну часток дверних ПВХ конструкцій з використанням дверних замків у загальному обсязі продажів, у порівнянні з 2019 роком.

Зміни, що відбулися в споживчих перевагах, вплинули й на рівень попиту на енергозберігаючі вікна. У наведених графіках це наочно відображено.

На тлі падіння ринку в першому півріччі 2020 року, актуальним для кінцевих споживачів залишається питання безпеки, хоча частки продажів СПК з протизламними елементами й змінилися у порівнянні з 2019 роком, що наочно представлено на наведених графіках.

Яку частку в Ваших обсягах продажів в 1-му півріччі 2020 року склали вікна з протизламними елементами

7.jpg

Яку частку в Ваших обсягах продажів в 1-му півріччі 2020 року склали дверні ПВХ конструкції з використанням дверних замків

8.jpg

Просування

Для утримання наявних ринкових позицій і розвитку бізнесу в ситуації, що склалася, найбільш популярним методом серед учасників опитування було надання додаткових послуг і сервісу. Даний спосіб використовували 69% респондентів (53% — у 2019 році). Другим найбільш популярним способом стимулювання збуту протягом 1-го півріччя 2020 року були самостійні акції. Їх проводили 62% респондентів, що на 5% більше, ніж в 2019 році.

Окремо хочеться звернути увагу на переоцінку учасниками ринку СПК важливості реклами не лише для розвитку бізнесу, а й для збереження наявних позицій. Якщо в 2019 році 47% респондентів не займалися просуванням товарів і послуг, то за перше півріччя 2020 роки кількість таких компаній зменшилася до 8%.

Які інструменти для стимулювання збуту Ви використовували найбільш активно в 1-му півріччі 2020 року

10.jpg
Введені урядом у зв'язку з пандемією обмежувальні заходи вплинули й на доцільність використання конкретних інструментів / каналів для реклами. Найефективнішими залишилися соціальні мережі. За підсумками перших 6-ти місяців 2020 року про це сказали вже 62% респондентів. Для порівняння, в 2019 році соціальні мережі, як найбільш ефективний канал реклами, відзначали лише 35% опитаних компаній.

Значно зросла і кількість тих, хто використовував і рекламу в інтернет-мережі за допомогою розміщення банерів, контекстної реклами і SEO. У 2019 цей рекламний канал в якості найбільш ефективного відзначало 29% опитаних компаній. За перше півріччя 2020 року їхня кількість зросла до 38%.

Все це, за неможливості відвідування клієнтами салонів з продажу СПК, призвело до пожвавлення сегмента онлайн-продажів. Із загального числа респондентів лише 23% сказали про те, що за минулий період у них були відсутні продажі СПК через інтернет-мережу.

Яку частку займали онлайн продажі в Ваших обсягах в I кварталі 2020 роки

12_1_.jpg

Які інструменти з рекламного просування продукції показали найбільшу ефективність у 1-му півріччі 2020 року

11.jpg

Партнерські відносини

Перша половина 2020 року продемонструвала безумовну важливість міцних, надійних партнерських відносин і з постачальниками, і з замовниками, в яких абсолютно все грає вагому роль. Але завжди є пріоритетні моменти, вирішальні аргументи. Проведене компанією AXOR INDUSTRY опитування серед учасників ринку СПК України дозволило виділити найбільш значущі показники для респондентів при виборі постачальників комплектуючих. У їх числі абсолютним лідером є якість продукції, пріоритет якої виділили 92% опитаних компаній. Далі в числі пріоритетних йдуть такі показники, як цінова політика (69%) і сервіс та технічна підтримка (54%).

Оберіть, будь ласка, декілька найбільш значущих аргументів, які важливі для Вашої компанії при виборі постачальників комплектуючих

13.jpg


Як Ви вважаєте, які пріоритети в партнерстві найбільш важливі для Ваших дилерів

14.jpg
У ділових відносинах з будівельними компаніями пріоритетні аргументи дещо відрізняються від вибору постачальників комплектуючих. Для будівельних компаній, згідно з відповідями респондентів, в ТОП-3 пріоритетних аргументів входять:
1. Ціна;
2. Стабільна якість продукції;
3. Персональна лояльність партнера.
Для дилерів же в пріоритеті, як і в 2019 році, залишається якість готових виробів. Однак на друге місці в 2020 році піднявся сервіс, який потіснив в шкалі пріоритетів ціну. Нагадаємо, в 2019 році ціна стояла на другому місці в пріоритетах дилерів, а сервіс перебував на третьому місці.

Як Ви вважаєте, які пріоритети в партнерстві найбільш важливі для будівельних компаній?

15.jpg

Очікування

Підсумки роботи протягом одного періоду — це завжди база даних для планування роботи в майбутньому. Перша половина 2020 року була однією з найскладніших для ринку СПК України. Багато компаній ще повністю не відновилися після понесених збитків, і учасники опитування були дуже обережні в прогнозах розвитку ринкової ситуації в другій половині 2020 року. Переважна більшість (46% опитаних компаній) висловили думку про те, що ринок скоротиться до 10%. Приблизно третина респондентів (31%) не очікують істотних змін ситуації, але 15% налаштовані оптимістично і навіть очікують зростання ринку на 10% і більше.

Внаслідок озвучених думок про подальший розвиток ситуації на ринку СПК України, більшість компаній (62%) будуть прикладати основні зусилля для збереження наявних позицій і розвивати сегмент онлайн-продажів. Третє місце в пріоритетних напрямках роботи посідає розвиток дилерської мережі (46%).

Який Ваший прогноз ринкової ситуації на 2-е півріччя 2020 року в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року

16_1_.jpg

Яким напрямкам свого розвитку в 2-му півріччі 2020 року Ви будете віддавати пріоритет

17.jpg

Міжнародна компанія AXOR INDUSTRY дякує всім компаніям за допомогу в підготовці огляду та за надану інформацію, яка допоможе колегам прийняти правильні управлінські рішення в другій половині 2020 року. Ми бажаємо кожному розвитку незважаючи на будь-які складнощі!